Elektrická vozítka pro děti udělají radost jak jim samým, tak i tatínkům. Jak se s nimi jezdí? Jaké povrchy jsou vhodné? Co bezpečnost?

Jak souvisí parametry auta s pohybem v terénu

Elektrických vozítek je celá řada. Trh nabízí auta, motorky i čtyřkolky. Asi nejoblíbenější jsou klasická autíčka. Ta jsou vhodná především pro jízdu na pevném a rovném povrchu. Výhodou je, že do slabších modelů můžete posadit i menší děti, zhruba dvouleté.

Do lesa, na pole nebo do písku se hodí spíše čtyřkolky, což je kombinace motorek a Jeepu. Většina z nich disponuje i doplňky v podobě osvětlení, SPZ a audio panelu. Stejně tak lze za vhodné do terénu považovat dětské traktůrky. K nim se dají dokoupit dokonce i radlice a další doplňky. Hra je tak rozmanitější.

Seženete ale i terénní auta, která jsou schopna si poradit s lehce náročnějším prostředím. Což je spíše tráva a mírný kopec, nikoli lesní cesta. Ta zároveň často obsahují prostor pro dvě děti. Nejvýkonnější modely aut pro děti lze doporučit dětem ve věku asi 8 let. Některé verze jsou určeny pro až desetileté děti.

Jak je to s koly

To, kam je vaše vozítko vhodné, podmiňuje jednat vzorek pneumatik. Ten je standardně u čtyřkolek hrubší. Vybaveny výraznějším vzorkem bývají i napodobeniny jeepů, kola jsou tedy schopna část nerovností odfiltrovat a určitě se vyplatí se zaměřit na to, jestli je vámi vybrané vozítko takové pneumatiky, pokud se s ním chystáte ven.

Dále záleží u aut i na výchozím materiálů. To znamená, zda se jedná o plast nebo tzv. EVA pěnu neboli polyethylen. Ten je pružný, měkký a odolný. Nevýhodou ovšem je, že toto provedení bývá i dražší. Nejvyšší jízdní komfort nabídnou kola nafukovací, nicméně nevýhoda je ta, že se snadno propíchnou a setkáte se s nimi tak v zásadě minimálně.

druhy kol na dětských autech

EVA kola jsou vhodná do terénu, zatímco plast spíše na rovný povrch, jako je chodník. Proto jsou kolečky z EVA materiálu běžně vybavena právě dětská terénní auta, čtyřkolky a traktory. Podstatná je i velikost kol. Obecně dále platí, že větší kolečka jsou praktičtější, pokud se chystáte ven. Poradí si znatelně lépe i na běžné trávě.

Co říká výkon motoru

Druhým důležitým faktorem při nákupu elektrického auta pro děti je určitě výkon motoru. Platí, že čím je větší, tím snáze si vozidlo poradí nejen s horším terénem, ale také s jízdou do kopce. Vybírat výkonnější provedení lze i konkrétně mezi auty.

O tom, jak bude autíčko nakonec výkonné, rozhoduje zaprvé počet motorů. Ideální samozřejmě je, pokud jsou motory čtyři. To znamená, že pohánějí všechna čtyři kola. Dvoumotorová verze využívá motory pouze pro kola zadní.

Většina rodičů ale nakonec uvažuje spíše o méně výkonném provedení, a to primárně z důvodu nižší ceny. To jsou, pro představu, modely převyšující cenovou relaci cca 5 000 Kč. Pakliže ale nemusíte finance řešit, poohlédněte se určitě po luxusních autech za 10 000 Kč a více.

V praxi to může znamenat fakt, že je autíčko osazeno dvěma 24V motory anebo čtyřmi 12V modely. Zde záleží primárně na jejich celkovém výkonu. Platí, že čtyři slabší motory jsou rozhodně nevýhoda oproti dvěma silnějším. Logiku běžných „dospělých“ vozů ve smyslu toho, že čtyřkolka je do terénu lepší než zadokolka tedy v tomto případě uplatnit nelze.

Vybíráme pro vás

Jak je to s baterií

S tím souvisí také baterie, respektive konkrétním parametrem je její napětí. Většina aut se vyznačuje hodnotou 12, 24 nebo 36 V. Pro nejmenším děti je dostačující 12V varianta, staršímu potomkovi můžete pořídit silnější verzi. Například 36V baterie dokáže elektrické autíčko rozjet až na rychlost kolem 20 km/hod.

Většina lepších aut tak disponuje i silnější 12V baterii a výkon motoru se pohybuje v rozmezí 70 až 90 W. Terénní modely bývají vybaveny 24V baterií a výkon motoru se zvyšuje na 140 až 180 W. Silný pohon s baterií 36V a výkonem nejméně 680 W čekejte už opět spíše u čtyřkolek z podstaty předurčených k náročnému provozu, auta vám běžně podobné provedení nenabídnou.

Auto vydrží následně v provozu 1 až 2 hodiny. Poté potřebuje dobít. Což trvá 8 až 10 hodin standardně, takže je určitě výhodnější ponechat autíčko na nabíječce na noc.

Jak se venku s autem pohybovat bezpečně

Auto může napomoci děti skvěle motivovat k tomu, aby vyrazily ven. Mějte ale na paměti, že se v tomto případě stále nejedná o náhražku pohybové aktivity. Jde primárně o pasivní zábavu a potomek by tak měl jízdu střídat s jinými vhodnými činnostmi. Bezpečnost a vhodnost těchto hraček tedy v první řadě plyne z rozumného užívání.

elektrické autíčko v interiéru

Z bezpečnostních důvodů jsou auta dále běžně vybavena dálkovým ovládáním pro rodiče. Většinou jde o typ 2.4G Bluetooth. Táta nebo máma tak mají možnost vždy svou ratolest zastavit.

A to samozřejmě i tehdy, pokud drží dítko stále nohu na pedálu. Většina aut obsahuje pedál pro ovládání rychlosti a jednu páčku, pomocí které lze změnit směr vpřed či vzad.

Dětská autíčka jsou vyrobena z odolného plastu. Opatřena jsou dostatečně vysokými hranami, aby malý řidič nemohl spadnout. Samozřejmostí je funkce plynulého rozjezdu a možnost regulovat také rychlost.

Ta nebývá tak vysoká, aby si dítě přivodilo úraz. Výrobce zkrátka počítá s tím, že malý motorista se zapomene hlídat. Určitě by uvnitř vozu ale neměl chybět bezpečnostní pás, a to zejména pro menší děti.

Většina dětských elektrických aut také není vodotěsná. Což je samozřejmě komplikace při používání venku. Vlhkost může poškodit elektroniku uvnitř vozítka a také jeho baterii.

Neznamená to, že pokud vás na procházce zastihne déšť, musíte auto, s nadsázkou řečeno, chránit i vlastním tělem. Ale čeká vás po návratu domů jeho důkladné vysušení.

Přečtěte si: